ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 10:00-14:30 Joint Meeting SIU / HUA: Bench to Bedside (B2B) – Prostate Cancer  ΑΙΘΟΥΣΑ A
14:00-15:30 Ελεύθερες Ανακοινώσεις 1  
Ανδρολογία (ΕΑ001 – ΕΑ012)
Προεδρείο: Δ. Μπαλτογιάννης , Α. Ζαχαρίου, Σ. Μαυρίκος
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
14:00-15:30 Βίντεο Προβολές 1
Ενδοουρολογία – Λαπαροσκοπική & Ρομποτική Χειρουργική (ΒΠ001 – ΒΠ010)
Προεδρείο: Α. Ανδρέου, Π.Νικολόπουλος, Σ. Τζούμας
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
15:30-17:30 Ελεύθερες Ανακοινώσεις 2 
Ουρογεννητική Ογκολογία (ΕΑ013– ΕΑ028)
Προεδρείο: Ι. Γκιάλας, Α. Μπάντης, Γ. Παπαδόπουλος
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
15:30-17:00 Ελεύθερες Ανακοινώσεις 3
Απεικονιστικές Μέθοδοι στην Ουρολογία – Παιδιατρική Ουρολογία – Διάφορα (EA029 – EA042)
Προεδρείο: Α. Στεφανίδης, Α. Καρατζάς, Γ. Ζουπάνος
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
15:30-17:00 Κοινή Συνεδρία ICS/ Τμήματος Ο.ΝΟ.Γ.Ο της Ε.Ο.Ε. ΑΙΘΟΥΣΑ Α
15:30-16:20 Γυναικολογική Ουρολογία
Προεδρείο: Δ. Μπούγας – Στ. Χαραλάμπους
Σχολιαστές: I. Αδαμάκης – Α. Πετρολέκας
Τι να κάνω για να αποφύγω τις επιπλοκές:
 
15:30-15:40 Σε επεμβάσεις  αποκατάστασης ανδρικής ακράτειας
Ι. Τσίμαρης
 
15:40-15:50 Σε επεμβάσεις  αποκατάστασης γυναικείας ακράτειας

Κ. Σκριάπας

 
15:50-16:00 Σε επεμβάσεις αποκατάστασης   πρόπτωσης πυελικών οργάνων

Θ. Μανουσάκας

 
16:00-16:10 Σε επεμβάσεις αποκατάστασης κυστεοκολπικών συριγγίων

Γ. Κουσουρνάς

 
16:10-16:20 Συζήτηση  
16:20-17:00 Νευροουρολογία

Προεδρείο: Α. Αθανασόπουλος – Η. Μητσογιάννης

Σχολιαστές: Δ. Φλωράτος – X. Κωνσταντινίδης

 
16:20-16:30 Πότε θα χειρουργήσουμε τον προστάτη σε νευρολογικούς ασθενείς;

Α. Οικονόμου

 
16:30-16:40 Υπολειτουργικός  Εξωστήρας: Που βρισκόμαστε σήμερα;

Στ. Δεϊρμεντζόγλου

 
16:40-16:50 Είναι η ΟΑΒ εγκεφαλική νόσος; Νεώτερες θεωρήσεις

Α. Αποστολίδης

 
16:50-17:00 Συζήτηση  
17:00-17:30 State of the Art Lecture: Surgery in Neurourology

Rizwan Hamid (United Kingdom)

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
17:30-18:00 Διάλειμμα – Καφές  
18:00-19:00 Γενική Συνέλευση Ε.Ο.Ε. ΑΙΘΟΥΣΑ Β
18:00-19:00 Γενική Συνέλευση T.E.E.O. ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
18:00-19:00 Δορυφορική Συμπόσιο (Boston Scientific) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
19:00-20:00 Δορυφορικό Συμπόσιο (Pierre Fabre) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
20:00-20:30 Εναρκτήρια Τελετή

24ου Πανελληνίου Ουρολογικού Συνεδρίου

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
20:30 Δεξίωση Υποδοχής  
08:30-10:00 Ελεύθερες Ανακοινώσεις 4
Ενδοουρολογία – Λαπαροσκοπική & Ρομποτική Χειρουργική (ΕΑ043 – ΕΑ054)
Προεδρείο: Μ. Χρυσοφός, Α. Πλουμίδης, Β. Μυγδάλης
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
08:30-10:00 Ελεύθερες Ανακοινώσεις 5
Ουρογεννητική Ογκολογία (ΕΑ055 – ΕΑ066)
Προεδρείο: Γ. Μουτζούρης, Γ. Λεφάκης, Θ. Καλογερόπουλος
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
08:30-09:30 ESUT – HUA Joint Session – Part 1 ΑΙΘΟΥΣΑ A
08:30-08:45    Welcome
E. Liatsikos (Greece) – Chairman of ESUT
I. Poulias (Greece) – Chairman of HUA
A. Skolarikos (Greece), A.R. Kural (Turkey)
 
08:45 – 09:00    Anatomy of the prostate?
I. Kyriazis (Greece)
 
09:00 – 09:15   Focal Therapy: Are we still going to operate after some years?
I. Varkarakis (Greece)
 
09:15 – 09:30    Early continence: Is there really evidence that the technique matters?
Α. Skolarikos  (Greece)
 
09.30 – 12.15  Live Surgery Session
Moderators: A. Skolarikos (Greece), A. Papatsoris (Greece) A. Karagiannis (Greece), A. R. Kural  (Turkey)OR1: Laparoscopic Radical Prostatectomy
E. Liatsikos (Greece), broadcasted from Patras, GreeceOR2: Robot Assisted Radical Prostatectomy
B. Rocco (Italy), broadcasted from Modena, Italy
12:15-13:15 ESUT – HUA Joint Session – Part 2 ΑΙΘΟΥΣΑ Α
12:15 – 12:30   Potency: How does the technique impact on the outcome?
S. Tyritzis, (Greece) 
12:30 – 12:45   Learning Curve for Robotic surgery: What are the real numbers?
Α. Ploumidis (Greece) 
12.45 – 13.00 Oncological outcomes: Are they technique dependant?
K. Stravodimos (Greece) 
13:00 – 13.15 Complications of Radical Prostatectomy
A. Skolarikos (Greece) 
10:00-11:30 Βίντεο Προβολές 2
Ενδοουρολογία – Λαπαροσκοπική & Ρομποτική Χειρουργική (ΒΠ011– ΒΠ020)
Προεδρείο: Ι. Αναστασίου, Α. Μιχαλάκης, Β. Τζελέπης
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
10:00-11:30 Βίντεο Προβολές 3
Ουρογεννητική Ογκολογία – Επιπλοκές Ουρολογικών Επεμβάσεων (ΒΠ021 – ΒΠ030)
Προεδρείο: Ι. Βαρκαράκης, Β. Μυτιλέκας, Π. Σουντουλίδης
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
11:30-13:30 Ελεύθερες Ανακοινώσεις 6
Λιθίαση Ουροποιητικού – Λοιμώξεις Ουροποιογεννητικού (ΕΑ067 – ΕΑ082)
Προεδρείο: Ε. Σεραφετινίδης, Ρ. Αβακιάν, Κ. Σκρεπέτης
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
11:30-13:00 Ελεύθερες Ανακοινώσεις 7
Νευροουρολογία – Ουροδυναμική,  Καλοήθης Υπερπλασία  Προστάτη – Κακώσεις Ουροποιητικο (ΕΑ083 – ΕΑ097)
Προεδρείο: Γ. Ραπτίδης, Ε. Φωκαεύς, Α. Αρχοντάκης
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
13:30-15:00 Δορυφορικό Συμπόσιο (Lilly) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
15:00-17:00 Κοινή Συνεδρία ESGURS/Τμήμα Ανδρολογίας & Υπογονιμότητας της Ε.Ο.Ε. ΑΙΘΟΥΣΑ Α
15:00-15:30 Ανδρική Υπογονιμότητα
Προεδρείο: N. Σοφικίτης – Φ. Δημητριάδης 
15:00-15:15 Η γονιμότητα στον άνδρα προχωρημένης ηλικίας
Α. Ζαχαρίου 
15:15-15:30 Μπορεί να προβλεφθεί η πιθανότητα ανεύρεσης σπερματοζωαρίων σε άνδρες με μη αποφρακτική αζωοσπερμία;
Σ. Ανδρεαδάκης 
15:30-16:30 Στυτική Δυσλειτουργία – Διαταραχές Εκσπερμάτισης
Προεδρείο: X. Μαμουλάκης – E.Ζαχαράκης
Νεότερες θεραπευτικές εξελίξεις στις διαταραχές της στύσης και εκσπερμάτισης 

Κρουστικά κύματα
Ι. Ζούμπος

Νέες ενδείξεις και νεότερες φαρμακευτικές θεραπείες
X.Θωμάς 

16:30-17:00 Φαλλοπλαστική: Μια παρεξηγημένη επέμβαση
Προεδρείο: Β. Πρωτογέρου – Π. Δρέττας 
16:00- 16:10 Εισήγηση: Η ανάγκη της φαλλοπλαστικής;
ΠΚαρτσακλής
16:10-16:40 Φαλλοπλαστική μετατραυματική, μικροφαλλία, αλλαγή φύλου
Rados Djinovic (Serbia) 
16:40-17:00 Αισθητική φαλλοπλαστική
Προεδρείο: Δ. Μπορούσας – Χ. Κωνσταντινίδης
Χειρουργικές τεχνικές – Σύγχρονα υλικά (Scaffolds/Stemcells)
Salvatore Sansalone (Italy) 
15:30-17:00 Βίντεο Προβολές 4
Ενδοουρολογία – Λαπαροσκοπική & Ρομποτική Χειρουργική (ΒΠ031– ΒΠ040)
Προεδρείο: Στ. Τουλουπίδης, Χ.Φασουλάκης, Β. Πουλάκης
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
16:00- 17:00 Κοινή Συνεδρία ΚOYE /EOE

Προεδρείο: Μ. Χριστοφίδης, Κ. Μαυρομάτης

Σχολιαστής: Δ. Κονταξής

ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
16:00-16:10 Χαιρετισμός-Εισαγωγή

Σ. Χαραλάμπους

 
16:10-16:30 MRI-US Fusion Prostate biopsy

Χρ. Κουριεύς

 
16:30-16:45 Νεότερες τεχνικές στην ενδοσκοπική απεικόνιση του ουροποιητικού

Πρ. Φιλίππου

 
16:45-17:00 Απώτερη ενδοσκοπική αποκατάσταση ουρήθρας από μετατραυματικό στένωμα

Δ. Κωστή

 
17:00-17:30 Διάλειμμα – Καφές   
17:30-18:00 Δορυφορική Διάλεξη (Glaxo) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00-19:00 Δορυφορικό Συμπόσιο (Astellas) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
19:00-20:00 Γενική Συνέλευση Ε.Ο.Ε.

(Επαναληπτική/Τελική)

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
19:00-20:00 Γενική Συνέλευση T.E.E.O.

(Επαναληπτική/Τελική)

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
08:30-10:00 ESU course – Part 1

Recent developments and broadening indications in treatment of urolithiasis

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
08:30-08:35 European School of Urology: A unique possibility for urological education

B. Somani (United Kingdom)

 
08:35-08:55 EAU Guidelines recommendations on stone disease

G. Kamphuis (The Netherlands)

 
08:55-09:15 ‘Tips and Tricks’ of ureteroscopy

B. Somani  (United Kingdom)

 
09:15-09:35 ‘Tips and Tricks’ of PCNL

G. Kamphuis (The Netherlands)

 
09:35-10:00 Interactive case discussion

Β. Somani (UK), G. Kamphuis (NL), A. Skolarikos (GR), A. Dellis (GR)P. Kallidonis (GR), E. Serafetinidis (GR)

 
10:00-10:30 Διάλειμμα – Καφές  
10:30-12:00 ESU course – Part 2 ΑΙΘΟΥΣΑ Β
10:30-10:50 Broadening indications in treatment of urolithiasis

B. Somani (United Kingdom)

 
10:50-11:10 Complicated Urinary tract infections: How to prevent and treat them

B. Somani (United Kingdom)

 
 11:10-11:30 Endourological complications: How to avoid and manage them

G. Kamphuis (The Netherlands)

 
11:30-12:00 Interactive case discussion

Β. Somani (UK), G. Kamphuis (NL), A. Skolarikos (GR), A. Dellis (GR)P. Kallidonis (GR), E. Serafetinidis (GR)

 
12:00-12:30 Hellenic Urology Session

Προεδρείο: H. Πούλιας, Πρόεδρος Ε.Ο.Ε.

Εισηγητές:

Α. Σκολαρίκος, Διευθυντής Σύνταξης Hellenic Urology

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
12:00-13:00 Βίντεο Προβολές 5                  
Ανδρολογία – Ανδρική Ακράτεια – Παιδοουρολογία (ΒΠ041– ΒΠ046)
Προεδρείο: Ε. Σπυρόπουλος, Ι. Αδαμάκης, Ν. Μπαφαλούκας
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
12:00-13:00 Ελεύθερες Ανακοινώσεις 8                   
Επανορθωτική Χειρουργική – Μεταμοσχεύσεις – Γηριατρική Ουρολογία (ΕΑ098 – ΕΑ103)
Προεδρείο: Β. Πρωτογέρου, Σ. Κοντός, Χ. Καλαιτζής
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
12:30-13:30 Δορυφορικό Συμπόσιο (Astellas) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
13:30-14:00 Δορυφορική Διάλεξη (Ipsen) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
14:00-15:00 Δορυφορικό Διάλεξη (Sanofi) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
15:00-17:00 Ελεύθερες Ανακοινώσεις 9          
Ενδοουρολογία – Λαπαροσκοπική & Ρομποτική Χειρουργική Ουρολογία – Επιπλοκές Ουρολογικών Επεμβάσεων (ΕΑ104 – ΕΑ119)
Προεδρείο: Γ. Αλιβιζάτος, Γ. Κυριάκου, Α. Μπέκος
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
15:00-16:30 Συνάντηση Τμήματος Ουρογεννητικής Ογκολογίας

Προεδρείο: Β. Τζώρτζης-Γ. Μουτζούρης

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
15:00-15:45 Ποιά είναι η θέση της λεμφαδενεκτομής το 2018;  
15:00-15:15 Καρκίνος Νεφρού

Ι. Ζάχος

 
15:15-15:30 Καρκίνος Προστάτη

Α. Βούλγαρης

 
15:30-15:45 Καρκίνος Κύστεως

Α. Γρηγοράκης

 
15:45-16:05 Καρκίνος Πέους

Προεδρείο: Α. Παππάς –Ι. Βλαχιώτης

 

Τεχνικές διατήρησης του οργάνου

Ε. Ζαχαράκης

 
16:05-16:25 Καρκίνος κύστεως

Προεδρείο: Χ. Δεληβελιώτης – Σ. Στεφανάκης

 

Ανοσοθεραπεία στον καρκίνο της ουροδόχου κύστεως  

Α. Μπάμιας            

 
16:25-16:30 Νέες εξελίξεις: Μελέτη POUT στον ουροθηλιακό καρκίνο  
15:00- 16:30 Συνεδρία Τμήματος Βορείου Ελλάδος (ΟΥΕΒΕ)

 

Συγχρονη Επεμβατικη Αντιμετωπιση Της BPH

Προεδρείο: Ι. Βακαλόπουλος, Γ. Δημητριάδης

ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
15:00-15:10 Η ιστορία της κλασσικής διουρηθρικής προστατεκτομής. Συνεχίζει να αποτελεί τη «χρυσή σταθερά» για τη θεραπεία της BPH, ή πρέπει να αλλάξει ? 

Ν. Καλογεράς

 
15:10-15:25 Τεχνικές εξάχνωσης καλοήθους υπερπλασίας προστάτη

Κ. Μωϋσίδης  

 
15:25-15:40 Τεχνικές διουρηθρικής εκπυρήνισης προστάτη     

Σ. Καμπάνταης 

 
15:40-15:55 Ανέλκυση της προστακτικής ουρήθρας   

Π. Τσαφρακίδης       

 
15:55-16:05 Άλλες ελάχιστα επεμβατικές μέθοδοι για τη θεραπεία της BPH

Π. Δημόπουλος 

 
16:05-16:15 Τελικά ποιά τεχνική εκτός από την BTURP πρέπει να μάθει ο νέος ουρολόγος

Κ. Μωϋσίδης, Σ. Καμπάνταης, Π. Τσαφρακίδης    

 
16:15-16:30 Συζήτηση-Ψηφοφορία  
16:30-17:00 Δορυφορική Διάλεξη (Menarini Diagnostics) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
17:00-17:30 Διάλειμμα – Καφές  
17:30-18:30 Ελεύθερες Ανακοινώσεις 10 
Ουρογυναικολογία – Εκπαίδευση στην Ουρολογία (ΕΑ120 – ΕΑ127)
Προεδρείο: Δ. Δελακάς, Κ. Στραβοδήμος, Γ. Σταθούρος
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
17:30-18:30 Ελεύθερες Ανακοινώσεις 11                  
Ουρογεννητική Ογκολογία (ΕΑ128 – ΕΑ135)
Προεδρείο: Ε.Ι. Ιωαννίδης, Ν. Δημάσης, Π. Ανεζίνης
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
17:30-18:30

State of the Art Lectures Ε.Ο.Ε.

Προεδρείο: H. Πούλιας – Γ. Αλιβιζάτος

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
17:30-18:00

Πολυτροπικές θεραπείες για την αντιμετώπιση της στυτικής δυσλειτουργίας: Ένας νέος τρόπος σκέψης και πράξης

Δ. Χατζηχρήστου (Greece)

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00-18:30

Focal Treatment of PCa – Myth or Reality

Jean de la Rosette (The Netherlands)

18:30-19:00 Δορυφορική Διάλεξη (Stilvi) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
19:00-20:00 Δορυφορικό Συμπόσιο (Janssen) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
08:30-10:30 Βίντεο Προβολές 6                  
Ενδοουρολογία – Λαπαροσκοπική & Ρομποτική Χειρουργική – Επανορθωτική Χειρουργικη (ΒΠ047– ΒΠ058)
Προεδρείο: Χ. Αλαμανής, Ε. Παναγιώτου, Ν. Φεράκης
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
08:00-10:30 Βίντεο Προβολές 7
Λιθίαση Ουροποιητικού – Λοιμώξεις Ουροποιογεννητικού – Καλοήθης Υπερπλασία Προστάτη – Εκπαίδευση στην Ουρολογία – Διάφορα (ΒΠ059 – ΒΠ069)
Προεδρείο: Κ. Λιβαδάς, Β. Πολίτης, Π. Σιδηρόπουλος
Περισσότερα εδώ
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
08:30-10:30 Κοινή Συνεδρία ILSRA/Τμήμα Ενδοουρολογίας της Ε.Ο.Ε.

Chairmen: Ioannis Anastasiou, Dimitrios Staios, Panagiotis Nikolopoulos

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
08:30-09:55 Treatment of upper urinary tract infections – An update  
08:30-08:55 Treatment of complete ureteric damage: A novel technique for ureteric bridging with a complete sealing stent.

Joerg Neymeyer (Germany)

 
08:55-09:20 Extra-Anatomical Urinary Diversion With The Detour: Indications And Technique

Ioannis Kartalas Goumas (Italy)

 
09:20-09:45 Diagnostic and Treatment of fistulae: «Pumping Probe Technique» And Complete Sealing Stent – A New Simple Method For The Detection And Treatment Of Ureteric Fistulae.

Joerg Neymeyer (Germany)

 
09:45-10:10

Semi-live: Surgical Technique of HoLEP

Lutfi Tunc (Turkey)

 
10:10-10:35 «Step by step” Robotic Radical cystectomy and Intra corporeal studer pouch».

I.Yasar Ozgok (Turkey)

 
10:35-11:00 Διάλειμμα – Καφές  
11:00-11:30 Δορυφορική Διάλεξη (Γενική Χειρουργική) ΑΙΘΟΥΣΑ Α 
11:30-12:30 Κοινή Συνεδρία ESUO/Ε.Ο.Ε.

The PSA Test: Best Practice Statements 

Chairmen: Helmut Haas – Athanasios Zachariou

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
11:30-11:50 PSA TEST for the pretreatment staging of prostate cancer

Manfred Wirth (Germany)

 
11:50-12:10 PSA TEST for post treatment management of prostate cancer

Theodoros Anagnostou (Greece)

 
12:10-12:30 Discussion